Eszter's moments

Rejtett kincsek hazánkban – A “Bakony fővárosa”

Ebben sorozatban olyan helyeket szeretnék bemutatni Magyarországon, melyeket talán kevesebben ismernek, pedig rengeteg klassz program-, vagy kikapcsolódási lehetőséget kínálnak, mindemellett saját kedvenceim is. Remélem lesz olyan kedves Olvasó, akinek megtetszik valamelyik, esetleg ellátogat oda. 

 

Második állomás: Zirc

 

Zirc Veszprém megyében, a Balatontól csupán 35 km-re elhelyezkedő meseszép kisváros. 6900 lakosával Magyarország legmagasabban, 400 m-en fekvő városa. Jelképe, és talán legismertebb látványossága a Zirci Ciszterci Apátság. Az erre járók már messziről kiszúrhatják az apátság barokk stílusú, kéttornyú templomát, mely kívül-belül gyönyörű látványt nyújt. A templom melletti épületben található a Bakonyi Természettudományi Múzeum és a Reguly Antal Műemlék Könyvtár is. (Mivel én csak az utóbbit látogattam meg, a Természettudományi Múzeumról nem tudok nyilatkozni.) A hatalmas könyvtárteremben a ciszterciek több évszázados könyv- és folyóiratgyűjteményét tekinthetik meg a látogatók. A terem díszítése és berendezése nagyon szép, rendezett, viszont hogyha valaki nem annyira érdeklődik a több száz éves könyvgyűjtemények íránt, akkor hamar unalmassá válhat számára a kiállítás. Így inkább azoknak tudom ajánlani, akik szeretik az ilyesmit. Egyébként az apátság előtti kis tér nagyon szépen kidolgozott, érdemes körbejárni azt is. 

A Zirci Ciszterci Apátság temploma
< >
A Zirci Ciszterci Apátság temploma

Ezek után térjünk át arra, ami miatt a kedvencem lett ez a város. Az apátságtól nem messze, a Kossuth Lajos úton át haladva, a Damjanich utca végén található a Zirci Arborétum. Az angolkert stílusú arborétum természetvédelmi terület, kezelését az Apátság végzi. Magyarország legmagasabban fekvő élőfa-gyűjteménye, összesen 18 hektáron terül el és nagyjából 400 fa- és cserjefaj él benne, melyet igyekeznek bővíteni. A bejáratnál található halastavat még a 1720-ban létesítették, feltehetően a szerzetesek gyakori böjtje miatt. Vizét az arborétumot is átszelő Cuha-patak táplálja, melyen több híd is átível. Az kert egésze felújításon esett át, melyet 2012-ben fejeztek be, azóta teljes egészében látogatható. Erdő és mező egyaránt található itt, melyeket kis utak szelnek át, időközben pedig aranyos fapadok adnak pihenési lehetőséget. Séta közben kellemes, erdei hangulat fogja el az embert. A tó partján játszótér is épült, így a legkisebbek is élvezhetik az ittlétet, míg innen nem messze egy vízesés is megcsodálható. Egyébként eltévedni szinte lehetetlen, akármerre megy az ember, egy idő után mindig a tónál fog kikötni.

Arborétum, tó
< >
Az arborétum halastava

Az élővilág igen változatos, mindenféle fák, virágok megtalálhatóak itt, különböző színben és méretben. Az utak mentén kis táblák jelzik az adott helyen megtalálható fajokat, illetve kis játékokkal is színesítik a sétát. Mindenképpen érdemes megkeresni a kert legrégebbi lakóját, a 400 éves kocsányos tölgyet, illetve a 200 éves kislevelű hársfasort, mely feltehetően a Veszprémet Győrrel összekötő római út helyén találaltó. Van kijelölt, ajánlott útvonal, illetve úgynevezett Őskert, amely csak saját felelősségre látogatható. Mi mindkettőt kipróbáltuk, a különbség talán annyi, hogy az ajánlott útvonal mentén vannak inkább táblák, és elvisz a legtöbb látványossághoz, míg az Őskertnek igazi őskert hangulata van, könnyebben érezheti magát az ember elveszve, több sűrűbb, kicsit sötétebb része is van. De összességében mindkettő gyönyörű, akár órákig lehet gyönyörködni a természetben. Több, a patakon átívelí híd is van, melyekről megcsodálható a Cuha-patak, csobogását pedig már messziről hallani lehet. 

Arborétum
< >
Mezőrészlet

A környéken található a Pannon Csillagda is, mely ugyan nem Zircen, hanem innen 17 km-re, Bakonybélben van. Érdemes ide is ellátogatni, rengeteg érdekes kiállításuk és több kisfilmjük is van, melyet egy planetárium-szerű teremben vetítenek le, nagyon szép grafikával, közérthető nyelven. Nekem hatalmas élmény volt végignézni egy ilyet, teljesen úgy éreztem, mintha valóság lenne. Az épület tetején pedig lehetőség van egy naptávcsövön keresztül kémlelni a Napot, persze anélkül, hogy megvakulnánk. Így saját szemünkkel láthatjuk a felszínét, a foltjait. Bővebb információ itt

 

Remélem lesz olyan kedves Olvasó, aki kedvet kapott egy kis bakonyi barangolásra, és ellátogat valamelyik helyszínre.  Jó szórakozást kívánok!

 

Az sorozat előző bejegyzéséhez katt ide!

 

Kövess az Instagram-on is! Katt ide! :)

Eszter

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!